ROBUR - innowacyjne systemy grzewcze
Robur - ekologia
Absorpcyjne pompy ciepła i chillery oraz kotły Robur zostały stworzone z myślą o komforcie użytkowania, niskich kosztach eksploatacji, przy jednoczesnym poszanowaniu dla środowiska naturalnego.
Gaz ziemny
Urządzenia te zasilane są gazem ziemnym, który jest najczystszym paliwem naturalnym. Podczas procesu spalania gazu powstają minimalne ilości substancji szkodliwych tj. tlenki azotu, tlenki węgla, dwutlenek węgla, tlenki siarki. Spalanie odbywa się bez powstawania sadzy i popiołu. Ważne jest również, że procesy związane z wydobyciem, transportem i magazynowaniem gazu ziemnego odbywają się w warunkach bardziej przyjaznych dla środowiska niż w przypadku innych paliw. Gaz ziemny posiada wysoką wartością opałową (ciepło spalania gazu wysokometanowego wynosi 39 MJ/m3, gazu zaazotowanego 28 MJ/m3), oraz bardzo wysoką sprawnością procesu spalania.
Wykorzystanie energii odnawialnej
Absorpcyjne pompy ciepła i chillery, wykorzystują energię odnawialną do produkcji ciepła i chłodu. Energia ta może być czerpana z różnego rodzaju źródeł niskotemperaturowych: powietrza, wody jak i gruntu. Zakumulowana energia pochodzi głównie z promieniowania słonecznego, co pozwala na ciągłe korzystanie z dolnego źródła. Wykorzystanie energii odnawialnej pozwala zwiększyć sprawność urządzenia, zredukować koszty i emisje substancji szkodliwych.
Naturalny czynnik chłodniczy
W pompach ciepła i chillerach firmy Robur czynnikiem chłodniczym jest amoniak. Amoniak jest czynnikiem naturalnym, który łatwo łączy się z wodą i rozkłada na substancje nieszkodliwe dla środowiska. Potencjał niszczenia warstwy ozonowej ODP=0, potencjał tworzenia „efektu cieplarnianego” GWP=0. W urządzeniu o mocy grzewczej 35 kW i mocy chłodniczej 17 kW znajduje się około 7 kg amoniaku. Tak mała ilość tego czynnika w urządzeniu gwarantuje bezpieczeństwo dla otoczenia nawet w przypadku rozszczelnienia układu.
Nowoczesna technologia
W urządzeniach Robura – absorpcyjnych pompach ciepła i chillerach oraz kotłach zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne. Zastosowano wysokiej jakości materiały i komponenty. Urządzenia wyposażone są w nadmuchowe palniki modulowane o wysokiej sprawności. Mieszanka gazowo - powietrzna dobierana jest przez wentylator nadmuchowy, dzięki czemu otrzymujemy wysoką sprawność oraz odpowiednie parametry procesu spalania (liczba nadmiaru powietrza, temperatura itd.). Wykorzystanie kondensacji pozwoliło dodatkowo podnieść sprawność urządzeń dzięki wykorzystaniu ciepła utajonego pozyskanego podczas kondensacji wody ze spalin.
Ograniczenie zużycia energii elektrycznej
Urządzenia te wykorzystują w minimalnym stopniu energię elektryczną. Jednostka o mocy cieplnej 35 kW oraz 17 kW mocy chłodniczej wykorzystuje ok 0,5 do 0,9 kW energii elektrycznej (zasilenie sterowania, pompy roztworu, wentylatora palnika i wentylatora nadmuchowego). Energia elektryczna jest wygodna w użyciu, jednakże jest to energia bardzo droga. Związane to jest zarówno z jej wytwarzaniem jak i przesyłem. Sprawność elektrowni jest bardzo niska – rzędu 30%, proces produkcji energii elektrycznej powoduje znaczne emisje zanieczyszczeń do atmosfery – sadzy, żużlu, tlenków węgla, tlenków azotu oraz tlenków siarki.
Więcej informacji na stronie
gazowe-pompy-ciepla.pl |